Co kobieta powinna wiedzieć
o budowie domu?

Mitem jest, że panie interesują się jedynie kolorem ścian i aranżacją wnętrza domu. To już przeszłość! Dziś panie są na tyle przedsiębiorcze, że chcą wiedzieć wszystko na temat budowy domu od podstaw. Właśnie z potrzeby zdobywania i rozszerzania tej wiedzy powstała Akademia Kobiet Budujących Silka Ytong. Inicjatywa była okazją dla wielu pań na kontakt z ekspertkami budowlanymi, które doradzały, jakie rozwiązania najlepiej się sprawdzają, a także o czym należy pamiętać podczas budowy domu.

Kobiety mają decydujący głos w sprawie budowy domu!

W ramach inicjatywy Akademia Kobiet Budujących Silka Ytong, a ściślej ujmując, podczas jej wiosennej edycji w 2013 roku przeprowadzono badanie, z którego wysuwa się bardzo ciekawy wniosek. Okazuje się, że co czwarta kobieta ma decydujący głos, jeżeli chodzi o wybór materiałów, z których zostanie zbudowany dom. To zaskakujące, szczególnie, że powszechnie przyjęło się, że za techniczne aspekty budowy odpowiadają mężczyźni. Jest to jednak bardzo dobry trend, ponieważ panie mają dużo większą świadomość ekologiczną i ekonomiczną niż mężczyźni. Są w stanie zaproponować materiały budowlane przyjazne dla środowiska, a jednocześnie trwałe i dostępne w atrakcyjnych cenach.

Panie obecnie bardzo aktywnie podchodzą do budowy domu na wszystkich etapach. Wypowiadają się zarówno na temat lokalizacji i typu działki, jak i mają swoje zdanie, jeżeli chodzi o technologię, w jakiej budynek powstanie.

Kobiety chcą w większości mieć dom komfortowy, wygodny, znajdujący się blisko natury. Dopiero w dalszej kolejności wymieniają aspekty wizualne. Funkcjonalność ponad wszystko to trend, który współczesna kobieta silnie chce wcielać w życie.

Budowa domu – tę wiedzę powinnyśmy posiadać, jeżeli chcemy zbudować dom

Interesujące się zagadnieniami budowlanymi kobiety posiadają równie szeroką wiedzę techniczną, co mężczyźni. Panie często górują nad panami, ponieważ interesują się nowinkami technologicznymi, nowo powstającymi materiałami budowlanymi, a kwestie ekologicznej budowy domu nie są im obce. Akademia Kobiet Budujących Silka Ytong udowodniła, że w świecie budowlanym jest wiele ekspertek, które tak naprawdę wyznaczają trendy w typowo męskiej dziedzinie. Niejednokrotnie to mężczyźni muszą słuchać się kobiet-inżynierów, które w znacznie lepszy sposób planują.

budowa domu

Ale co tak naprawdę trzeba wiedzieć zanim przystąpi się do budowy własnego domu?

  1. Kwestie formalne – musisz zgromadzić wszystkie pozwolenia oraz dokumenty, które zezwalają na rozpoczęcie budowy. Konieczne jest założenie dziennika budowy.
  2. Wybór projektu – dom musi się przede wszystkim podobać, a także spełniać funkcje czysto użytkowe. Możesz zdecydować się na gotowy projekt lub stworzyć go samodzielnie.
  3. Wybór systemu, w którym będą prowadzone prace budowlane – może to być system budowlany lub zlecony. W pierwszym przypadku to na głowie inwestora spoczywa kupowanie materiałów budowlanych, szukanie fachowców od konkretnych robót. System zlecony polega na zleceniu wszystkich działań związanych z prowadzeniem budowy wykwalifikowanej firmie.
  4. Zatrudnienie kierownika budowy – każdy będący w budowie dom jednorodzinny musi mieć kierownika budowy. Jego zadaniem jest czuwanie nad bezpieczeństwem na placu budowy, jak i nad tym, aby poszczególne etapy zostały wykonane zgodnie z planami.
  5. Dopilnowanie podpisania umów ze wszystkimi wykonawcami – jest to podstawa egzekwowania zleconych zadań. Mając wszystko spisane na papierze, można będzie kontrolować wydatki, jak i sprawdzać, czy wykonawca wywiązał się z wszystkich zadań, jakie zostały mu powierzone.
  6. Troska o prawidłowe zagospodarowanie placu budowy – konieczne jest wyznaczenie miejsca na budowie, w którym będą składowane wszystkie odpady pochodzące z budowy.

Wiele ciekawych informacji, o tym, jaki wpływ na budowę domu mogą mieć kobiety znajdziesz w tym artykule: https://budujemydom.pl/budowlane-abc/reportaze/a/17828-z-pamietnika-kobiety-budujacej.

Akademia Kobiet Budujących Silka Ytong wskazywała kobietom wiele aspektów, w których mogą mieć decydujący głos. Uczyła również, w jaki sposób należy postępować, aby przeprowadzić budowę w kompleksowy sposób do samego końca. Dlatego tego typu akcje są bardzo cenne i gratulujemy organizatorom akcji ciekawego pomysłu!

Stój na straży ekologii!

Jako kobieta, przedstawicielka Matki Natury, powinnaś stać na straży ochrony środowiska w trakcie budowy domu. Można to zrobić na kilka sposobów. Podstawą jest wybranie materiałów budowlanych, które nie są aż tak bardzo szkodliwe dla środowiska. Ideałem byłoby zdecydowanie się na typowo ekologiczne produkty.

Wspominaliśmy już o tym wcześniej, ale pamiętaj także o takim zagospodarowaniu terenu budowy, aby jak najmniej ucierpiały na tym okoliczne trawy oraz drzewa. Wyznaczając jedno miejsce do składowania odpadów, zminimalizujesz te straty.

Dobrym pomysłem jest także budowa domu energooszczędnego, czyli pasywnego (więcej dowiesz się tutaj). Nie dość, że powstaje z przyjaznych dla środowiska materiałów, to jeszcze jego eksploatacja jest tania i mało szkodliwa dla środowiska.