Plac budowy w zgodzie ze środowiskiem
jak zrobić to najlepiej?

Kwestie ekologiczne powinny mieć bardzo duże znaczenie podczas planowania placu budowy. Dzięki temu powstawanie nowego domu nie będzie miało druzgocącego wpływu na jakość środowiska, która już obecnie jest tragiczna. Jeżeli plac budowy nie zostanie we właściwy sposób przygotowany, budowa może doprowadzić od nieodwracalnych strat.

Właściwe gospodarowanie odpadami na budowie

Wyznacz jedno miejsce składowania odpadów budowlanych na placu budowy. Najlepiej aby znajdowało się ono w miejscu, w którym w przyszłości powstanie droga dojazdowa do działki. Teren ten i tak będzie przerabiany i pokrywany nawierzchnią, dlatego i tak konieczne byłoby z niego usunięcie trawy. Pozostała zieleń wokół działki nie zostanie w ten sposób niepotrzebnie uszkodzona.

Ważne jest, aby wszystkie odpady budowlane były składowane w specjalnie do tego celu przeznaczonych kontenerach. Firma zajmująca się ich dystrybucją zadba, aby trafiły na wysypiska, na których zostaną poddane utylizacji lub recyclingowi.

Ziemię z wykopów prowadzonych na terenie budowy można wykorzystać do zagospodarowania ogrodu, oczywiście, jeżeli nie zawiera metali ciężkich. Ziemię zanieczyszczoną nimi należy wywieźć na wysypisko.

W wyniku remontu lub budowy domu powstaje bardzo dużo gruzu, czyli materiału z ceramiki budowlanej, pokruszonego betonu, żwiru czy z innych odpadów. Gruz można wykorzystać do wykonania podsypki pod nawierzchnię wokół domu. Jeżeli masz takie plany, najlepiej od razu wysypywać gruz tam, gdzie będą ścieżki oraz taras. Dzięki temu podłoże będzie bardziej stabilne, gdy zaczniesz prace wykończeniowe.

Wycinanie drzew na placu budowy

Aby budowa mogła ruszyć do przodu, czasem konieczne jest wycięcie kilku drzew z terenu budowy. W wielu przypadkach nie potrzeba zezwolenia, aby takie prace wykonać:

  • drzewa i krzewy owocowe, które nie mają więcej niż 10 lat,
  • topola, wierzba, klon jesionolistny, klon srebrzysty, których obwód na wysokości 5 cm nie jest większy niż 80 cm,
  • kasztanowiec zwyczajny, robinia akacjowa, platan klonolistny, których obwód na wysokości 5 cm nie jest większy niż 65 cm,
  • inne drzewa, których obwód na wysokości 5 cm nie ma więcej niż 50 cm.
(źródło)

Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości, czy drzewo znajdujące się na działce wymaga zezwolenia na wycinkę, zgłoś ten problem do właściwego urzędu. Uzyskasz niezbędną pomoc. Pamiętaj, że przepisy co jakiś czas się zmieniają, dlatego przed rozpoczęciem wycinki koniecznie upewnij się czy możesz jej dokonać bez otrzymania zezwolenia!

Używanie sprzętów wielokrotnego użytku

Akcesoria i sprzęty do budowy domu powinny być wielokrotnego użytku. Korzystaj z usług tylko ekip budowlanych, które mają do dyspozycji deski do rusztowań oraz szalunku, które używają nie na jednej, ale nawet na kilkunastu budowach.