Ekologiczne materiały
które możesz wykorzystać do budowy domu

Dane na temat tego, z jaką emisją CO2 i SO2 mamy do czynienia podczas produkcji i rozkładu materiałów budowlanych nie są podawane do publicznej wiadomości, a gdy już się pojawiają, nie są precyzyjne. Trudno więc określić, że powszechnie dostępne produkty do budowy domu są neutralne czy szkodliwe dla środowiska. Gdy występują takie wątpliwości, lepiej wybrać naturalne materiały budowlane, które można przetwarzać. Zrobisz dzięki temu coś dobrego dla natury.

Kiedy można powiedzieć, że materiał budowlany jest ekologiczny?

Do oceny ekologiczności materiału budowlanego wykorzystywana jest jednostka LCA, czyli Life Cycle Assessment, co w tłumaczeniu na język polski oznacza ekologiczną ocenę cyklu życia. Niestety, ale wiele dostępnych na rynku materiałów nie ma zbadanego tego współczynnika. Sytuacja powoli się zmienia, dlatego można mieć nadzieję, że za parę lat już wszystkie materiały do budowy domu będą miały określoną jednostkę LCA.

Odnawialne i naturalne materiały do budowy domu

Stojąc na straży ekologicznych zasad, do budowy domu warto wykorzystać odnawialne i naturalne materiały budowlane. Najbardziej polecane są materiały odnawialne, takie jak na przykład drewno, które charakteryzuje się ujemną emisją CO2. Oczywiście, można tutaj od razu podrzucić argument, że aby pozyskać deskę, trzeba najpierw wyciąć drzewo. Musimy jednak pogodzić się z tym, że las jest obecnie nie tylko dobrem przyrodniczym, ale także przemysłowym. Ważne jest pilnowanie, aby drzew nadal przybywało, a nie ubywało. Pomocne okazują się w tym akcje sadzenia drzew czy inicjatywy przypominające, że drzewa są naturalnymi producentami tlenu.

Popularnym trendem jest także wykorzystywanie materiałów pochodzących z recyclingu. W sprzedaży pojawiają się użyte już wcześniej cegły, dachówki czy pokruszony beton.

Możesz także podczas budowy domu wykorzystać materiały naturalne, wykonując elewację z desek czy też podmurówkę z kamienia. Możliwości w zakresie ekologicznej budowy domu jest naprawdę bardzo dużo.

Cegła ekologicznym materiałem do budowy domu

Cegłę można określić jako ekologiczny materiał budowlany, ale tylko wtedy, gdy powstanie z wysokiej jakości składników, a jej produkcja odbędzie się w technologii wypalania. Ten materiał budowlany odznacza się odpornością na działanie czynników środowiskowych. Ma dobrą izolację akustyczną oraz cieplną. Przy tym ma niskie promieniowanie naturalne.

Szkło, jakie długowieczny materiał budowlany

Szkło jest idealnym przykładem ekologicznego materiału, ponieważ można je bez końca przetwarzać, przetapiać i kształtować w sposób atrakcyjny dla nabywcy. Popularnym materiałem, który powstaje z obróbki szkła jest szkło piankowe powstające w wyniku stopienia stłuczki szklanej z domieszkami pianotwórczymi. Ten materiał odznacza się bardzo dobrymi właściwościami, jeżeli chodzi o izolację termiczną oraz akustyczną. Materiał można użyć do ocieplenia ścian i stropów, a także nadaje się na warstwę drenażową. Nie wchłania wody.

Słoma i glina jako materiały do budowy domu

Ściany w domach powstających z gliny i słomy są wykonywane z bloczków słomy, w których składzie znajduje się także niewypalana glina. Konstrukcja budowana jest na drewnianych żerdziach, a następnie jej ściany pokrywa się tynkiem z zawartością gliny. Budynek tego typu odznacza się bardzo dużą trwałością, a właściwości termiczne i akustyczne są na najwyższym poziomie. Budowa przebiega w szybki i prosty sposób i jest znacznie tańsza niż przy wykorzystaniu innych technologii. Warto dodać, że domy ze słomy i gliny są w pełni energooszczędne.

Surowce wtórne wykorzystywane w budownictwie

Rynek budowlany jest obecnie wypełniony wyrobami z tworzyw sztucznych pochodzących z recyclingu. Wiele osób wybiera obecnie okna z profili wykonanych z recyclingu PCW. Dostępne są także rynny, rury czy kratki trawnikowe, które powstały z materiałów z odzysku.

Co ciekawe, materiały recyclingowe można wykorzystać nie tylko do samej budowy domu, ale także do jego wykończenia. Do nabycia jest wykładzina dywanowa, która powstała z recyclingu starej wykładziny. Jeżeli chodzi o podłogę zewnętrzną, można wykonać ją z granulatu gumowego, który powstaje w wyniku recyclingu opon.

Ciekawi Cię temat domów ekologicznych i budowanych w ekologiczny sposób? Zobacz, jak takie domy mogą wyglądać: https://www.homify.pl/katalogi-inspiracji/3538577/12-fantastycznych-projektow-ekologicznych-domow.